Jak wybrać kurtkę puchową?

Jak wybrać kurtkę puchową?

Jak wybrać kurtkę puchową?

Kurtka puchowa to najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortu nawet w czasie dużych mrozów. Sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na stoku czy w czasie zimowego spaceru po górskim szlaku. Dobra kurtka puchowa to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego przed jej zakupem warto sprawdzić, czy naprawdę jest warta swojej ceny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki puchowej!

Kurtka puchowa jest doskonałym wyborem na zimę dzięki izolującym właściwościom puchu. Struktura wypełnienia zatrzymuje powietrze, dzięki czemu kurtka zatrzymuje ciepło magazynowane przez ciało. Poszczególne modele mogą jednak różnić się szeregiem parametrów, które wpływają na właściwości okrycia.

  1.      Rodzaj puchu – kurtka określona jako puchowa może być wypełniona naturalnym puchem gęsim czy kaczym lub poliestrowymi włóknami silikonowymi. Tworzywo sztuczne jest wprawdzie łatwiejsze do konserwacji, jednak to naturalny puch jest najlepszym izolatorem.
  2.      Sprężystość puchu – określa jakość wypełnienia i jest podawana w jednostkach cui. Im wyższa wartość, tym puch lepszej jakości.
  3.      Stosunek puchu do pierza – naturalny puch nigdy nie występuje w postaci czystej, zawsze pojawia się z domieszką pierza. Jednak im mniejsza domieszka, tym lepsze właściwości kurtki. Dlatego też warto wybierać modele z wypełnieniem w co najmniej 80% składających się z puchu.
  4.      Materiał zewnętrzny – tkanina zewnętrzna kurtki puchowej musi być puchoszczelna (by puch nie wydostawał się na zewnątrz), wodoodporna i wytrzymała. Najczęściej stosuje się poliester lub bardziej wytrzymały nylon (poliamid). Niektórzy producenci dodają również domieszkę bawełny, dzięki której materiał zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Kurtki sportowe mają również specjalne membrany, podwyższające ich odporność na wilgoć.
  5.      Fason – najcieplejsze będą kurtki z kapturem i sięgające co najmniej poniżej pośladków. Sprawdź również: jak dobrać kurtkę do figury[przeczytaj więcej] .
  6.      Sposób szycia – szwy w kurtce puchowej nie mogą przechodzić na wylot. Poszczególne części okrycia powinny być natomiast połączone tak, by w kurtce nie było miejsc niewypełnionych puchem.

Zobacz też: Komfort termiczny w każdych warunkach – jaka powinna być kurtka zimowa?[przeczytaj więcej] 

 

All comments