Komfort termiczny w każdych warunkach – jaka powinna być idealna kurtka zimowa?

Komfort termiczny w każdych warunkach – jaka powinna być idealna kurtka zimowa?

Komfort termiczny w każdych warunkach  jaka powinna być idealna kurtka zimowa? 

Kurtka zimowa powinna nie tylko wpisywać się w aktualne trendy, lecz przede wszystkim zapewnić komfort termiczny nawet przy bardzo niskich temperaturach. Poszczególne modele różnią się krojami, wypełnieniem czy materiałem wierzchnim – jak zatem w szerokiej ofercie znaleźć zatem tę jedyną, najlepszą kurtkę na zimę? 

Liczy się wnętrze – wypełnienie kurtki zimowej 

Od tego, czym jest wypełniona kurtka w dużym stopniu zależy to, czy dobrze chroni przed zimnem. Zimowe okrycie może być wypełniona m.in. tworzywem sztucznym czy wełną. Jednak żaden materiał nie zapewnia takiej izolacji od panującego na zewnątrz chłodu jak puch (warto przy tym pamiętać, że zawsze występuje on z pewnym dodatkiem pierza). Trójwymiarowa struktura puchu zatrzymuje powietrze, co pozwala na zachowanie ciepła. Kurtki puchowe są jednocześnie lekkie, a dzięki temu – bardzo wygodne i przyjemne w noszeniu. 

Kurtka puchowa w kolorze ciemnoszarym

Tkanina zewnętrzna – bariera przed zimnem  

Tkanina zewnętrzna kurtki zimowej powinna być wodoodporna, przepuszczająca powietrze i lekka. W przypadku kurtek puchowych ważna jest również tzw. puchoodporność – materiał powinien zapobiegać przedostawaniu się puchu na zewnątrz.  

Najlepszym tworzywem do produkcji kurtek zimowych będzie poliester lub bardziej wytrzymały poliamid (nylon). Okrycia na zimę raczej nie są szyte z bawełny, bowiem materiał ten zbyt łatwo chłonie wilgoć. 

Kaptur i kołnierz – ciepło wokół szyi 

Mrozy nie sprzyjają odsłanianiu szyi, dlatego dobrze, by zimowa kurtka miała wysoki kołnierz lub stójkę. Przydatny będzie również kaptur, który zakryje głowę i kark podczas śnieżycy lub w ostateczności zastąpi czapkę. Niektóre modele mają kaptury odpinane lub sprytnie chowane w efektowną stójkę. 

Kurtka zimowa w kolorze czarnym

Im dłuższa, tym lepsza – długość kurtki ma znaczenie 

Moda na króciutkie kurtki zimowe na szczęście przemija. W tym sezonie królują naprawdę ciepłe modele sięgające przynajmniej do połowy uda lub niżej, aż do kolan. Zakryją więc nie tylko klatkę piersiową i ręce, lecz także skłonne do przemarzania nogi, pośladki czy nerki.  

Kurtka zimowa w kolorze czarnym

Ochrona przez zimnem to najważniejsza rola kurki zimowej. Warto pamiętać jednak, by dopasować fason okrycia do swojego typu urody i rodzaju sylwetki. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kurtka zimowa – jak dopasować fason do sylwetki

All comments